O nas






W październiku 2012 w Polskim Radio Łódź odbyła się premiera albumu „Ballady i transe” zespołu Agnellus znanego jako Agnes'band w latach 2000-2009. Album został wydany nakładem wydawnictwa Dalmafon.

Zespół był wielokrotnie nagradzany na Ogólnopolskich Festiwalach Piosenki m.in. na Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie, na Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku. Utwory Agnellusa można było usłyszeć na koncertach organizowanych przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddział w Łodzi, Łódzką Piwnicę Artystyczną "Przechowalnia", Piwnicę Artystyczną Teatru Starego w Krakowie, na Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, na Festiwalu "Apetyt na czytanie" w Łodzi, "Poezja na murach" w Dzierżoniowie, "Na moście" w Gryfinie, na festiwalu "Fama" w Świnoujściu, „Złoty Środek Poezji” w Kutnie, „Pisz i śpiewaj poezję” w Piszu... Na płycie Macieja Zembatego pt. "Piosenki z trumienki", również można znaleźć 5 utworów zespołu (styczeń 2003).

„W naszej muzyce chodzi o szczególnego rodzaju połączenie poezji i dźwięków, które prowokuje nowe sensy i tworzy specyficzną, osobną atmosferę." - mówi Agnieszka Kowalska-Owczarek lider zespołu Agnellus. - W naszym repertuarze można znaleźć utwory o zabarwieniu rockowym, jazzowym z folkowym kolorytem, także dzieła eksperymentalne, miniatury dramatyczne... Do naszych ulubionych autorów należą Julian Tuwim, Leśmian, Miron Białoszewski, Leśmian, Rafał Wojaczek, F. G. Lorka, Andrzej Strąk, Krzysztof Smoczyk, Wojciech Kądziela.”



Zespół współtworzą:

Agnieszka Kowalska-Owczarek – śpiew,
Agnieszka Nowak – gitara akustyczna,
Tomasz Kowalski – gitara basowa,
Daniel Machoś – gitara elektryczna,
Paweł Zawierucha – perkusja.


W skład poszerzony wchodzą:
Grzegorz Rogala – puzon,
Rafał Hajdorowicz - instrumenty klawiszowe.



Agnieszka Kowalska-Owczarek, wokalistka., pomysłodawca, autorka i współautorka muzyki łódzkiego zespołu Agnellus (Agnes’band w latach 2000-2009), aktorka Teatru Officium (2005, 2006), z którym zrealizowała Interdyscyplinarny projekt: „Przyjdź” wielokrotnie nagradzany na Ogólnopolskich Festiwalach Teatralnych, uczestnik projektów realizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, artysta plastyk (ASP Łódź), teatrolog (UŁ), redaktor graficzny kwartalnika artystyczno-literackiego Arterie. Prowadzi autorskie warsztaty okołoteatralne „Głos w przestrzeni – przestrzeń głosu”. Wielokrotnie nagradzana. Wystawy i prezentacje w kraju i zagranicą. W swoich projektach łączy rozmaitość przestrzeni sztuki.


Agnieszka Nowak urodzona w 1971 r. w Łodzi. Absolwentka Łódzkiej Akademii Muzycznej na Wydziale Wykonawstwa Instrumentalnego i Wokalnego, w klasie oboju. Od 1987 r. specjalizowała się w pracy w zespołach kameralnych oraz jako akompaniator. Współpracowała z takimi muzykami jak Piotr Selim czy Lubelska Federacja Bardów. Od 2000 r. współtworzy łódzką formację Agnellus (początkowo Agnes' band) jako gitarzystka i kompozytor.


Tomasz Kowalski jest z zawodu informatykiem. Na co dzień pracuje na stanowisku adiunkta na Politechnice Łódzkiej. Specjalizuje się w inżynierii oprogramowania i systemach obiektowych, a hobbystycznie opracowuje programy wspomagające naukę gry na instrumentach muzycznych. Od roku 2003 r. współtworzy zespół Agnellus (dawniej Agnes'band) jako basista oraz autor muzyki i opracowania muzycznego części utworów.


Daniel Machoś urodzony w 1978 r. Ukończył studia lingwistyczne. We wczesnych latach szkolnych, zafascynowany językiem uniwersalnym, jakim jest muzyka, rozpoczął naukę gry na gitarze. Był zaangażowany w działalność wielu łódzkich zespołów, wspierał liczne inicjatywy muzyczne o charakterze kameralnym. Od roku 2005 gitarzysta zespołu „Agnellus”. 


Paweł Zawierucha urodzony w 1990 r. Obecnie student historii na Uniwersytecie Łódzkim. Swoją przygodę z perkusją rozpoczął kilka lat temu, będąc jeszcze w salezjańskim gimnazjum. Ukończył I stopień szkoły muzycznej. Wolny od nauki czas poświęca perkusji, która jest dla niego zarówno wyzwaniem, jak i życiową pasją.


Rafał Hajdorowicz urodzony 1983 r. Absolwent Archidiecezjalnego Studium Organistowskiego w Łodzi. Współpracuje z zespołami muzycznymi, placówkami oświatowymi. Kompozytor, muzyk, aranżer, pianista, organista. 


Grzegorz Rogala puzonista, kompozytor, aranżer, lider zespołu P.G.R. – Projekt Grzegorza Rogali, członek big-bandu European Colours Orchestra 2008, współtwórca zespołu „Kattorna”. Absolwent berlińskiego Jazz Institut, stypendysta Berklee College of Music 2008. Laureat wielu nagród muzycznych. Współpracował z zespołem Agnellus w 2005 roku oraz obecnie przy projekcie „Ballady i transe” .





Agnieszka Kowalska-Owczarek na temat twórczości zespołu:

Punktem wyjścia do pracy nad utworem jest tekst. Poszukujemy takiego zderzenia słowa i muzyki, które prowokuje nowe sensy. W naszym repertuarze można znaleźć utwory o zabarwieniu rockowym, jazzowym z folkowym kolorytem, także dzieła eksperymentalne, miniatury dramatyczne... Do naszych ulubionych autorów należą Miron Białoszewski, Leśmian, J. Tuwim, F. G. Lorka, Andrzej Strąk, Krzysztof Smoczyk, Wojciech Kądziela. Nasz debiutancki album „Ballady i transe” to zbiór moich osobistych wyznań. Światy, w których lubię przebywać. Niepokojące dźwięki, mol moich tęsknot. Niespełnienie, które samo w sobie jest piękne i trudne. Jak przygarnąć zgubionych, zatraconych, a zarazem i siebie, zmienić kobietę w silną i piękną istotę, spełnić miłość, która nie może znaleźć wspólnego miejsca i czasu. Jak być wiedząc o tym, że można istnieć obok siebie i mijać się „do póki śmierć nas nie rozłączy”. Chcę opowiadać o tym, że można czekać na miłość, na życie, czekać z otwartymi ramionami zarazem nie o c z e k u j ą c niczego, nie żądając niczego, nie ponaglając. O tym jak wspaniale jest BYĆ razem choćby to była tylko chwila. Jak zachwycić się czymś codziennym i prostym, własnym czekaniem na miłość. Wrócić do świata dzieciństwa, choć przez chwilę wyłapać z pamięci świat dziwów, który sami wtedy tworzyliśmy wokół. Przypomnieć barwy, smaki i nastroje, które nam towarzyszyły. Opowiadać o własnej niemożliwości, o braku słów, o skracaniu się wewnątrz, składaniu samego siebie w kostkę; o tym, co nas przerasta i trwoży, o własnym zapętleniu, własnej bezradności, o śmierci i strachu przed przemijaniem; o tym, że wszystko wokół się zmienia i nie daje nam czasu. O tym jak horyzontalna potrzeba dobra zamienia się w wertykalną słabość. O tym, że wszystkie nasze dobre chęci działań, spotkań bardzo łatwo mogą zmienić się w niechęci – ze strachu albo przez nieuwagę, albo ze zmęczenia. O pragnieniu spokoju. Opowiadać o tym, że chcemy czuć iskrę bożą i spłonąć, o tym, że mały podmuch wystarczy, aby nas rozgrzać i wznieść ku górze, jak drewienko z ognia. O tym, że chcemy przyczyny i skutku, chcemy być tu lub gdzie indziej, ale nigdy pomiędzy, choć właśnie tam przebywamy. A kiedy zdajemy sobie z tego sprawę chcemy krzyczeć, a ciało nasze rozpada się.



Archiwum bloga